اظهار دلدادگی به روش غیر متعارف

دختر خانم مدکور کماکان دولپی

دختر خانم مدکور کماکان دولپی

 !به بهانه ولنتاین- روز عشاق

مرحوم مستجاب الدعوه اندر تفاوت اظهار عشق بین دولتدی و کاسیب (غنی و فقیر) میگوید:  بچه دولتدی  تا دلدار خود  را ببیند  سوتکی به او میزند (صدای سوت ملایم و پرسشگرانه).  اگر دختره تمایلی داشت لبخندکی میزند.  اگر هم حالشو نداشت، مودبانه میفهماند «نه» و هر کس دنبال کار خود .

 آممااا، بدبخت کاسیب؛ مثلا یک جفت جوراب برای دختره خریده، تامیبیندش با صدای بلند: «فاطما گلیم باسیم!!؟» (فاطما بیام ب..م!!؟)

دختر بینوا را رسوای عام خاص میکنه.

 کاظم دایی:  زمان نامزدی یک دستمال پر سرٍ سفالین چپق بعنوان کادو به نیشانلی (نامزد) خود برده بود.

نامزدش  با عتاب:  «ئششک!! من بیر دستمال چوبوخ باشین نینییم؟»

                                (الاغ من با یک دستمال سر چپق چه کنم؟ )

                                        «بولاری آپار سوخ ده دوون قبرین»     

                                     (اینارو ببر بکن تو قبر بابات)

نامزد عفت (دختر همسایه دیوار بدیوارمان)، معلم بود و شیر خشک های اهدائی به مدرسه را  کادو پیچ کرد ه و به عفت کادو داده بود. عفت هم در حیاط سر نامزدش داد میکشید که:

                                                         «کول باشووا بونه دی؟  من امزیک ییرم؟»  

                                                    (!!خاک برسرت.  اینا چیه؟ مگه من شیرخوارم)

 شخص بنده:  اولین بار که آن دختر خانم را دیدم، منزل حسین تلسکوپ بود (حسین از رفقا بود و عینک ضخیم طبی میزد و دوستان بهمین دلیل به تلسکوپ ملقبش کرده بودند).  من تازه به برادفورد آمده بودم تا به تحصیلم ادامه دهم .  حسین، جهت معارفه، چند ایرانی دانشجو را هم به ناهار دعوت کرده بود از جمله دختر خانم مذکور را.  خیلی متعارف بهم معرفی شدیم. ناهار آبگوشت بود و طبعا حاضرین با اشتیاق و ولع در مملکت غریب این غذای ویژه را میل میکردند؛ از جمله دختر خانم مذکور دولپی سرگرم خوردن بودند.  خوب بنده با مقدار زیادی چاشنی مزاح، عامدانه گفتم «خانم شما اگه فرصت کردین یک کمی بخورین!».   این سخن من همان و برافروختگی و پاشدن دختر خانم مذکور از سر میز ناهار همان. هر چه حسین و دیگران اصرار که؛ «خانم چرا پاشدی…. »  ایشان با برافروخته گی مضاعف «من سیر شدم!! » گفت و رفت اطاق دیگر و بست نشست.  حسین هم که مسئولیت میزبانی را داشت من باب ماست مالی کردن قضیه به دختر خانم مذکور میگفت: «بابا سخت نگیر، آژیر همیشه شوخی میکنه» و ایشانهم مدافعانه «من که با آقا شوخی ندارم و….»  بعد حسین و دوستان بمن که کماکان سر سفره شدیدا سرگرم درآوردن ئیلیک استخوان آبگوشت (مغز استخوان)  بودم رو آوردند و هم آواز  «آژیر این چه حرفی بود آخه!؟»  یورش بردند!  من که تازه به استخراج ئیلیک موفق شده بودم با تکه ای نان سه گوش لقمه ای درست کردم و بدون «بفرمائید» به نهانخانه معده سپردم و سپس ظاهرا نا آگاه از ماهیت  گفتارم جواب دادم « چه لوس، مگه من چه گفتم!!» .  بالاخره دختر خانم مذکور تا آخر مجلس در عین حالیکه شوی «بنی هیل»  را از تلویزیون تماشا میکرد، به من غریب هم چشم غره میرفت!!  کاریش نمیشد کرد.  تیر از چله رها شده بود و بنظر من میرفت که به هدف هم بخورد که نهایتا هم به هدف هم خورد….. حال چگونه و چطور که  خود داستانیست.  خلاصه اش اینکه بالاخره دری، به زور زبان تلخ، گشوده شده بود!.  درثانی خون را که با خون نمیشورند. خدا گر زحکمت ببندد دری ….. اکنون بعد از گذشت سی و هشت سال از آن ماجرا هنوز هم  دختر خانم مذکور اولین جمله آشنائی را که « خانم شما اگه فرصت کردین یک کمی بخورین» را البته حالا با خنده به دوست و آشنا تعریف میکند.  زیرا دختر خانم مذکور سی و هشت سال است همسر بنده هستند!!!

دختر خانم مدکور کماکان دولپی

ایشان با اوشون

دربارهٔ delidoligunlerدَلی دولی گونلَر

دَلی دولی صفتیست در ترکی تبریز که به انسانهای رک گو، دست و دل باز و عیار گویند. "دَلی دولی گونلَر " ، روزگاران چنین زنان و مردانی است.
این نوشته در خاطره ها ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

نظر و یا سوالی دارید؟ بفرمائید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.