هزار و یک دلیل وقفه در دلی دولی گونلر

Blumen 015

نقاشی از دکتر محمد آژیری

 

 در بحبوحه جنگ، شاه عباس متوجه میشود که قزلباشی بیکار نشسته است. غضبناک بطرفش میرود و با خشم میپرسد » گده کوپی اوغلی نییه  فیشنگ  آتمیسان؟» ( مردک چرا تیر نمیاندازی؟).  سرباز نگاهی  به شاه میاندازد ومیگوید » قیبله عالم. باشووا دونوم! مین بیر دلیلی وار « ( قبله عام دور سرت بگردم ،هزار و یک دلیل دارد).  شاه میپرسد؛  دلیل اولت چیست؟ قزلباش میگوید؛ اول دلیل اینکه تیر ندارم.  شاه از خشم فرو افتاده و میگوید «لازم نیست دیگر هزار دلیل بقیه را گفتن!».  منهم  به هزار و یک دلیل ماه هاست که دستم به نوشتن نمیرود.  دلیل اولم اینکه حالی و مجالی به نوشتن نداشتم.

  فکر میکنم که دیگر نیازی به گفتن دلایل دیگر نیست!.  نمیدانم شما هم باین حالت مبتلا میشوید که مثلا تمایلی برای انجام کاری را ندارید ولی حاضرید انواع مختلف کارها را انجام دهید، تا آن کار اصلی را  به تعویق اندازید.  مثالی بزنم؛ زمانیکه حال و حوصله حمام رفتن ندارید و همسرتان (اگر مثل من متاهلید ) هی میگوید «برو حمام » حاضرید به ظرفشوئی، جارو کشی، تمیز کاری انبار و… تن در دهید تا آنکار لازم و واجب را انجام ندهید ویا ؛ میخواهید پیچی را باز کنید ولی حوصله رفتن به گاراژ و آوردن پیچ گوشتی را ندارید با کارد آشپز خانه، موچین ابروی خانم،و با چنگ و دندان بجان پیچ میافتید.  در نهایت هم مجبور به آوردن پیچ گوشتی از گاراژ میشوید ولی بعد از زخمی کردن دست, کج کردن نوک کارد، خراب کردن موچین.  امیدوارم که توانسته باشم حال و اوضاعم را حالی کنم!  خوشبختانه این وضعیت کم کم زایل میشود و حتما سخن را از جائی که واگذاشته ام پی خواهم گرفت.

 در این مدت اوقات را به عبث نگذرانده ام .  اولا بقول فروغ «فاتح شدم و خود را به ثبت رساندم ……. و هستیم به یک شماره مشخص شد».  در ینگه دنیا از این اداره به آن اداره رفتم تا بقبولانم که هستم .حال چه الزامی برای این ثبت مجدد در غربت بود، خود حکایتیست.  ثانیا برخی مسائل پیش بینی نشده عارض شد که مجبور به رفع و رجوعشان بودم.  در این میان هم تا مقدور بود کتاب خواندم.  بعضیها را هم مجددا، چون برخی داوریها و ذهنیتهای قبلی در مورد رویدادها و اشخاص را باید بازنگری نمود.  چنین بود کتاب غربزدگی، ارزیابی شتابزده  آل احمد، بیست و سه سال، نگاهی به شاه و … که موجبی شدند  برای دوباره اندیشی و همچنین ارزیابی مجدد شخصیتهائی چون آل احمد، علی دشتی، شاه، مصدق، قوام، فریدون فرخزاد و….  در این میان برای اینکه از دلی دولی گونلر هم دور نیافتم، طرح چندین نوشته را بصورت مسوده و ایده یادداشت کردم تا تکمیل و رونمائی کنم.

و اما علل پس مغزی ننوشتن.  با خودم فکر کردم که چی؟  هدفت از نوشتن چیست؟  چی را به کی میخواهی بنمایانی و… اگر برای تفنن هم مینویسی، آنهم حد و حدودی دارد.  تازه در میان خیل قلم بدستان تو دیگر که هستی؟  خلاصه در یک حالت اینچنینی هم بسر میبردم  تا اینکه بقول آل احمد، که هر چه بیشتر در ذهنیت و نگرشهایش تعمق میکنم، میبینم که خدا بیامرز حرفی برای داد زدن داشت، » اگر قرار بود همه خُردان در مقابل بزرگان جا بزنند فرق خُردی و بزرگی را تو از کجا میدانستی؟ «  قوت قلبی بخود دادم و هندل را مجددا زدم تا به حرکتکی افتم.

 

 

دربارهٔ delidoligunlerدَلی دولی گونلَر

دَلی دولی صفتیست در ترکی تبریز که به انسانهای رک گو، دست و دل باز و عیار گویند. "دَلی دولی گونلَر " ، روزگاران چنین زنان و مردانی است.
این نوشته در خاطره ها ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

2 پاسخ برای هزار و یک دلیل وقفه در دلی دولی گونلر

  1. arahim@gmx.de :گفت

    حاجی ، نمیدانم ، اینرا کجا خواندی! اینطور بود که: شاه به سربازان میگه وقتی فردا صبح من به ایوان میایم همگی‌ یک تیر به هوا شلیک کنید. فردا که میاد ، همه به غیر از یک سرباز شلیک نمیکند و بقیه را خودتان میدانید. واسلام

    Gesendet: Samstag, 04. Oktober 2014 um 19:07 Uhr Von: "دلی دولی گونلر Deli Doli Günler" <comment-reply@wordpress.com> An: arahim@gmx.de Betreff: [نوشتهٔ تازه] هزار و یک دلیل وقفه در دلی دولی گونلر

    delidoligunlerدلی دولی گونلر posted: "  در بحبوحه جنگ، شاه عباس متوجه میشود که قزلباشی بیکار نشسته است. غضبناک بطرفش میرود و با خشم میپرسد " گده کوپی اوغلی نییه  فیشنگ  آتمیسان؟" ( مردک چرا تیر نمیاندازی؟).  سرباز نگاهی  به شاه میاندازد ومیگوید " قیبله عالم. باشووا دونوم! مین بیر دلیلی وار " "

    لایک

نظر و یا سوالی دارید؟ بفرمائید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.