گشت و گذاری در تهران

مهر ماه امسال (1396)، تهران بودم.  هم کار اداری داشتم و هم دیدار دوست و آشنا و وطن که بسیار برایم لذت بخش بود. در مواقع بیکاری می زدم بیرون. رفتم شاه عبدالعظیم، پل طبیعت که واقعا زیباست، سنگلج، تجریش، دیزی و کله پاچه، میدان امام حسین (فوزیه)،  بازارچه سید اسماعیل و طبیعتا بهشت زهرا سر خاک پدر و مادرم. متاسفانه فرصت نشد به تبریز سر بزنم.

IMG_20171115_102418.jpg

متروی تهران بسیار تمیز است. در ساعات شلوغ تردد، ایستگاه ها وحشی خانه غریبی هستند. یکبار درشلوغی عصر، هفت بار قطار آمد و رفت نتوانستم سوار شوم آخرش جوانی آمد به کمکم و گفت پدر سوار شدن لِم داره تو به پهلو کنار در وایستا وقتی قطار آمد کاریت نباشه من هلت میدم برو تو. بالاخره با این ترفند توانستم قطار هشتمی سوار شوم

با آنکه ده ماه قبلش هم ایران بودم ، این دفعه از مشاهده سرعت تغییرات شگفت زده شدم واز گران شدن اقلام بهت زده.  ولی دیدم که ملت  کماکان سرگرم زندگی وحال خودشانند منتها باز نفهمیدم که چگونه اول ماه را به آخرش می بندند. غُر می زنند. زمان شاه هم می زدند ولی وقتی می بینم وسط روز جوان آمده یک قهوه خانه در دروازه دولت وقلیان سه هزار تومنی می کشد و دیزی دوازده هزار تومنی می خورد و با موبایل یک میلیون تومانیش مشغول چت هست، بخود می گویم این پولش از کجا؟  رستوران ها انباشته از مشتریست.  باقالی فروش و لبوئی میدان فوزیه هم دستگاه  کارت خوان داشت.  نرخ کمک به گدا از دو هزارتومان شروع می شود. کمتر از آن توهین به گداست.  اگر به توالت مسجد شاه هم بروی باید پانصد تومان بدهی، من معادله  اقتصادی این مملکت و این ملت را نمی فهمم.

از دیدن فروشگاههای شیک و مردم شیک و اتوبانهای مرتب و پارکهای تمیز و زیبا خوشنود میشدم. میدیدم که حکومت فرمانروائی خود را میکرد و ملت هم زندگی خودشانرا.  حکومت خیال رفتن ندارد و ملت هم حال و حوصله و وقت انقلاب کردن را. انگار یک تفاهم نانوشته ای باهم دارند که باهم بسازند! نمیتوان کتمان کرد که از نظر ادب اجتماعی، وظیفه شناسی، میهن و هم میهن پرستی و وجدان کاری و مسئولیت پذیری، اروپا و امریکا باشد طلبمان، حتی از همسایگانمان خود هم عقبیم.  وقتی میخواستم خط عابر پیاده را با ادا و خواهش رد شوم تا زیر هجوم ماشین ها  له نشوم وبسیار بسیار مسائل اجتماعی دیگر، بقکر فرو می رفتم و تاسف می خوردم که با این بار کج و در  این کژراهه نهایتا به کجا می رویم.

بهرحال ، خیر سر گوشیهای تلفن میتوانی براحتی خبر نگار وعکاس شوی، منهم  در طی خیابان گردی هایم گاها با  سوژه هائی مواجه می شدم و ثبتش می کردم.  آنچه که در زیر می آید نتیجه این ول نگردی هاست.  احتمالا عکس ها از نظر حرفه ای آنچنان چنگی بدل نزنند ولی پیام که دارند!

چهار راه گلوبندک یک آش فروشی قدیمی هست. هوس کردم رفتم تو. تابلو زده بود مغازه را میفروخت

داشتم آش شله قلمکار میخوردم که یکی آمد و پرسید» مغازه چنده؟» گفت چهل
و پنج ملیارد تومن. با دلار 4500 تومنی هم حساب کنی میشود ده میلیون دلار. یعنی یک آشفروش میتواند در امریکا سالار  زندگی کند. 

 

همان بغل آش فروش و خروجی متروی پانزده خرداد (سبزه میدان) طرف تابلو فرش تبریز را به چالش کشیده بود. شما حتا میتوانید سلفی خود را به تابلو فرش مبدل کنید.

در بازار قدیم تهران، در گوشه متروکی از بارگاه امامزاده زید، غریبانه گوریست مربوط به لطفعلیخان زند

میدان فوزیه بازارچه  و دورو برش نوسازی شده ومنطقه را کرده اند فقط محل عابر پیاده.  چند ون توریستی شهرداری هم در حرکتند که مردم را بطور مجانی میبرند به میدان ژاله. دور و بر میدان امام حسین یا فوزیه سابق هم شده پاساژهای شیک صنوف مختلف. بعد از لبوخوری و پرداخت وجه با دستگاه کارتخوان لبو فروش دوره گرد، سری زدم به یک پاساژ لباسهای مردانه. همه شیک بودند و آخرین مد های بالیوودی. توی ویترین سه مانکن بود که دماغ باند زده یکی از مانکنها توجهم را جلب کرد. 

 

با اجازه مغازه دار که دم در ایستاده بود روی مانکن دماغ بانددار زوم کردم . اول بنظرم میامد که شاید دماغ مانکن شکسته و با بدسلیقگی ترمیم شده است، ولی دیدم نه امروزه که عمل زیبائی بینی بر نان شب هم اولویت دارد، این مانکن هم دماغش بوسیله دکوراتور ویترین تحت عمل بینی قرار گرفته است.  تعداد افراد چسب به دماغ در اماکن عمومی بسیارچشمگیر است  زیرا که نشانه تشخص و توانائی مالیست

کوچه شمالی پشت سفارت امریکا یک رستوران هندی هست «رستوران تندور». از پانزده سال قبل گاه گداری میرفتم آنجا و این پرنده زیبا هم بود و بیشتر از چیکن کاری رستوران این پرنده خواهان داشت. این دفعه که رفتم،سر جایش بود و حرف میزد.  فکر کنم باسابقه ترین موجود این رستوران است زیرا صاحبان قبلیش که هندی بودند رفته اند وپنداری این کاسکو جزو سرقفلی بوده که کماکان هست.

قدیما که ما شهرستانیها به تهران میامدیم، در مسافرخانه های خیابان سپه اتراق میکردیم و بعلت وضع جیبمان تفریحاتمان تماشاخانه ها و ویا سینماهای دو فیلمه لاله زار بودند و یا پارک شهرمیرفتیم که عکسش را میبینید. .

مسافرت اخیر سری هم  به پارک شهر زدم. نزدیکیهای ظهر بود و طبق معمول پر بود از بازنشستگان. موقع خروج، ساختمان «موزه ٌصلح» نظرم راجلب کرد. گفتم تا اینجا که آمده ام این موزه را هم ببینم رفتم تو نگو دانشجویان دانشکده هنر آمده بودند بازدید. منهم بُر خوردم میان جوانان دانشجو. برایم خیلی جالب بود بودن درمیان دانشجویان ایرانی. طبعا چنین فرصتی پیش نمیاید.

آقائی که میبینید از هفده سالگی در جبهه و در اثر مین دو پا و تعدادی از انگشتهای دستانش را از دست داده است. بسیار خوش صحبت بودند.  صمیمی شدیم و اصرار که ناهار قورمه سبزی بروم خونه اش که برایم عملی نبود. جالب بود که میگفت؛ من در جنگ معلول شده ام ولی  ازکسی نفرت ندارم حتا از صدام.

بقیه عکسها نیاز به شرح و تفصیلات ندارند . همه از صحن امام زاده زید گرفته شده اند

 

دربارهٔ delidoligunlerدَلی دولی گونلَر

دَلی دولی صفتیست در ترکی تبریز که به انسانهای رک گو، دست و دل باز و عیار گویند. "دَلی دولی گونلَر " ، روزگاران چنین زنان و مردانی است.
این نوشته در خاطره ها ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

4 پاسخ برای گشت و گذاری در تهران

  1. بابک :گفت

    دوست خوبم مثل همیشه از قلم روان و دل نشین ات لذت بردم .تندرست و شاد و پیروز باشی.

    لایک

  2. مزدشت :گفت

    امشب با صفحه ی شما آشنا شدم اگر در دنیاهای مجازی دیگر مثل اینستاگرام و تلگرام هم هستید آرس بده مطالب تو دنبال کنم. در مجموع قلم شما رو دوست دارم و تعاریف شما از دنیای قدیم که متعلق به آن هستید جذاب و شنیدنی ست. ظاهرا از آخرین مطلب شما مدت زیادی میکذره امیدوارم تندرست باشید و باز هم بنویسید

    لایک

نظر و یا سوالی دارید؟ بفرمائید.

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.